Yhdysvaltain jääkiekkomaajoukkueen päävalmentajana Milanon olympialaisissa toimiva Mike Sullivan muistelee lämmöllä viime talven 4 Nations Face-Off -turnausta.

Yhdysvallat voitti turnauksen alkusarjan ottelussa Kanadan, mutta taipui loppuottelun jatkoajalla samalle maalle 1-2 -lukemin. Kanadan voittomaalin laukoi Edmonton Oilersin supertähti Connor McDavid.

– Se loppuottelu oli järkyttävän tasainen ottelu. Jokainen pienikin asia kaukalossa otettiin huomioon. Meillä oli paikkamme ratkaista ottelu, jätkät loivat kolme A-luokan maalintekopaikkaa ennen kuin Kanada naulasi voittomaalin, kertasi Sullivan.

Sullivan näkee, että joukkueen ei tarvitse jatkossakaan isommin mitään muuttaa, vaan jatkaa samalla tavalla.

– Olisiko siellä mitään, mitä tekisimme toisella tavalla? En tiedä. Meillä on paljon hyviä jätkiä ja heille vaan pitää saada paikkoja luotua. Eiköhän se homma lopulta hoidu kotiin, kun jaksamme yrittää, päätti Sullivan.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)