Jääkiekon KHL:ssä pelaava Moskovan Dynamo on menettämässä NHL-tasoisen hyökkääjänsä Nikita Gusevin. Parhaillaan Gusev harjoittelee Pohjois-Amerikassa hakien paikkaa NHL-seura New Jersey Devilsistä.

Gusev pelasi New Jersey Devilsin riveissä 2019-21, mistä hänet kaupattiin 2021 Florida Panthersiin. Sen jälkeen hän palasi Venäjälle SKA Pietariin, josta siirtyi 2023 Dynamoon.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Gusevin sopimus Dynamon kanssa päättyi viime kauteen. Hän ei uusinut sopimustaan, koska halusi katsoa tarjoukset läpi NHL-seurojen kanssa. Näin kertoi Dynamon urheilujohtaja Aleksandr Sopin.

Gusevin agentin Aleksandr Tshernihin mukaan Gusev on harjoittelemassa New Jerseyssä. Tshernih toteaa Sport-Expressille, että tulevaisuus on Gusevin osalta selvillä ennen heinäkuun 25. päivää.

Venäjän joukkueessa olympiakultaa Pyeongchangissa 2018 voittanut Gusev pelasi Dynamossa vahvan kauden. Hän saalisti 68 runkosarjaottelussa hurjat tehopisteet 23+66=89.

Lue myös:Seuraa vaihtaneen suomalaisen NHL-puolustajan kohtalo edelleen auki – ”Nostaa esiin punaisia lippuja”

LUE MYÖS: Näkökulma: Antti Pennasen pokerissa jäi luu käteen – tapahtuuko silti uusi ihme? (LeijonaUutiset.fi)