Sportivo TV

Helsingin IFK pudotti isoja uutisia torstaina, kun seura kertoi peräti kahdeksan pelaajan lähdöstä.

Yksi heistä on kokenut puolustaja Petteri Lindbohm. Hän hyvästeli HIFK:n torstaina sosiaalisessa mediassa lyhyesti ja koruttomasti.

– Kiitos HIFK:n fanit, toimisto ja ennen kaikkea kaikki pelaajat kuluneista vuosista, Lindbohm kirjoittaa Instagramissa.

Lindbohm, 32, siirtyi HIFK:n paitaan suurin odotuksin kaudeksi 2023-2024, mutta oli lopulta kasvattajaseurassaan melkoinen pettymys.

Lindbohm kärsi HIFK:n aikakaudellaan useista loukkaantumisista, mutta jäi omasta parhaasta tasostaan myös terveenä ollessaan selvästi.

Ensimmäinen kausi oli Lindbohmilta selvästi paras: tuolloin hän pelasi SM-liigan runkosarjassa 43 ottelua tehoilla 8+6, mutta sen jälkeen tahti hyytyi – osittain jälleen loukkaantumisten vuoksi.

Kaudella 2024-2025 Lindbohm pelasi runkosarjassa vain 19 ottelua (0+4) ja viimeiseksi jääneellä kaudella 27 ottelua (3+5).

Lindbohm ei ole tullut koskaan tunnetuksi minään pistelinkona, mutta myös hänen kokonaisvaltainen pelaamisensa jäi HIFK:ssa totutusta hyvästä tasosta.

Lindbohm on pelannut pitkän ja vaikuttavan uran. Hän on edustanut myös Leijonia monta kertaa arvokisoissa ja voittanut muun muassa yhden maailmanmestaruuden.

LUE MYÖS: Sami Jauhojärvi tyrmäsi välittömästi nämä epäilyt Iivo Niskasesta (UrheiluAreena.fi)