Urho Vaakanainen sai tulikasteensa NHL:ssä lauantain kierroksella, kun hänen joukkueensa Boston Bruins hävisi Vancouver Canucksille 2-1.
Vaakanainen pelasi ottelussa reilut 12 minuuttia ilman tehopisteitä. Hänen teholukemansa jäi yhden asteen pakkaselle.
Puolustaja saikin heti kokea NHL:n kovuuden: hän katseli ensimmäisessä vaihdossaan paraatipaikalta, kun Canucks-hyökkääjä Brandon Sutter vei kotijoukkueen johtoon.
– Se oli melko huono alku. Ensimmäinen vaihto, ja heti tuli maali omiin, Vaakanainen sanoi Boston Herald -lehden mukaan.
Kammottavan avausvaihdon jälkeen suomalainen paransi ja pelasi loppupelin moitteettomasti.
– Sen vaihdon jälkeen pelini sujui paremmin. Pelini meni koko ajan parempaan suuntaan. Avauserä oli hankala, mutta kaksi viimeistä meni paremmin, puolustaja summasi.





























