
USA:lta ei paljoa odotettu MM-kisoista, mutta nyt joukkue valmistautuu välieräotteluun Venäjää vastaan. Amerikkalaiset kaatoivat torstaina Sveitsin 3-1.
– Toisessa erässä meillä oli iso minuutti, joka toi nostetta koko joukkueelle. Yksinkertaistimme peliämme ja saimme mitä halusimme, kommentoi USA:n Trevor Lewis.
Vasta viime viikonloppuna USA:n joukkueeseen liittynyt Minnesotan Charlie Coyle oli mukana tärkeässä maalissa.
– Se oli hienoa peliä jätkiltämme. Seth Jones laittoi sen häkkiin ja sain mailaani väliin. On hienoa auttaa maalinteossa, mutta minulla oli hienoja ketjukavereita, Coyle sanoi.
Sveitsi oli johtanut ottelua NHL-pakkinsa Roman Josin maalilla 1-0. Josi laittoi USA:n puolustuksen kahville ja teki todennäköisesti turnauksen komeimman maalin.
– Se oli kaunis maali Romanilta, kenties turnauksen hienoin maali. Mutta emme saaneet enempää. Kolmannessa erässä yritimme painostaa, mutta emme saaneet kunnon laukauksia, harmitteli NHL:ssäkin pelannut Sveitsin hyökkääjä Damien Brunner.
Sveitsi sijoittui turnauksessa kahdeksanneksi.