Sportivo TV

HELSINKI. Florida Panthersista on kasvanut nopeassa ajassa moderni NHL-dynastia. Panthers on voittanut Stanley Cupin jo kaksi kertaa putkeen.

Suomalaiset ovat olleet mestaruuksissa isossa roolissa. Kapteeni Aleksander Barkov, Anton Lundell, Eetu Luostarinen sekä Niko Mikkola eivät ole jäänet sivuosan esittäjiksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Myös valmennuspuolella on ollut suomalaista osaamista. Maailmanmestaruuden pelaajana voittanut Tuomo Ruutu on toiminut seuran apuvalmentajana.

Mutta mikä tekee Floridasta tällä hetkellä niin loistavan NHL-joukkueen, Tuomo Ruutu?

– Varmaan siinä on taustalla monta asiaa, mutta varmaan se tietynlainen yhteisöllisyys on se isoin asia, Ruutu vastasi Sportivo TV:n haastattelussa.

– Todella hyvät johtavat pelaajat. Sitä kautta myös loistava joukkuehenki, joka lähtee tietysti ihan toimitusjohtajasta (Bill Zito), joka on luonut hyvän toimintakulttuurin, missä kaikkien on hyvä olla. Niin valmentajien, scouttien ja pelaajien. Sitä kautta varmaan pelaajat haluavat sitten jäädäkin seuraan, Ruutu näkee.

Ja Floridaan pelaajat ovat myös halunneet tosiaan jäädä. Seura on onnistunut solmimaan jo tänäkin kesänä tukun erittäin merkittäviä jatkosopimuksia.

Ville Hirvonen, Helsinki

Voit katsoa lisää Tuomo Ruudun ajatuksia Florida Panthersista pääkuvasta löytyvältä videolta.

LUE MYÖS: Mitä ihmettä: Leijonissa todella outo valinta – maajoukkueeseen ilman yhtään pelattua peliä (LeijonaUutiset.fi)