TPS:n päävalmentaja Toni Söderholm oli mielissään joukkueen esityksestä 3-1 kotivoiton jälkeen. TPS katkaisi viiden ottelun tappioputken.

– Kotiyleisölle kiitoksia, että oli plagaatit valmiina. Se lämmitti joukkuetta varmasti erittäin paljon. Hieno lähestyminen yleisöltä meitä kohtaa, Söderholm kiitteli vuolaasti.

TPS ratkaisi ottelun käytännössä avauserässä, jonka se voitti 3–0. Eetu Päkkilä iski kaksi maalia kotijoukkueen riveissä ja Aleksi Saarela viimeisteli ylivoimaosuman HPK-vahti Kim Saarisen selän taakse.

TPS on pelannut HPK:ta kaksi ottelua enemmän ja tiistain voitto vahvisti sen asemaa pudotuspeliviivan yläpuolella. Jäljellä olevat ottelut, joista suurin osa pelataan kotikentällä, antavat turkulaisille hyvät mahdollisuudet taistella paikasta pudotuspeleissä.

LUE MYÖS: Antero Mertaranta teki selväksi – tämä suomalaishiihtäjä olisi pitänyt heittää pihalle olympialaisista (UrheiluAreena.fi)