
TUKHOLMA Leijonien osalta jääkiekon MM-turnaus päättyi torstaina puolivälierätappioon Yhdysvalloille.
Suomi putosi kyydistä Yhdysvaltojen tehtyä toisen erän lopulla kaksi ylivoimamaalia. Jäähytuomiot olivat outoja.
Chicago Blackhakwsin NHL-vahvistus Teuvo Teräväinen oli luonnollisesti hyvin pettynyt.
– Ei paljon mitään liiku mielessä. Ainahan se on pettymys. Tänne tullaan voittamaan. Tippuminen on pettymys, Teräväinen sanoi, kun kysyttiin, mitä liikkuu mielessä.
– Pelattiin mun mielestäni ihan hyvin paikoitellen. Sitten tuli muutamia jäähyjä ja ne sai siitä vähän momentumia ja maaleja, Teräväinen jatkoi.
Teräväinen ei halunnut kritisoida tuomareita sen enempää.
– En tiedä, mitä siinä tapahtui. Yhtäkkiä tuli kaksi jäähyä. Yv jatkui ja tekivät maaleja. Välillä se menee noin. Siellä oli huippuäijät vastassa. Niille kun antaa tilaa yv:llä, on niillä taitoa laittaa kiekkoa maaliin, hän totesi.
Chicago Blackhawksissa Teräväinen sai NHL-kaudella tottua pettymyksiin. Hän halusi MM-kisoista menestystä.
– Kentälle mennessä koittaa laittaa kaikkensa ja omaa peliä saada. Mulla oli ihan hauska pelata ja tuntui, että oli kiva pelata. Pettymys tää tulos on loppupeleissä.
Jossitella Teräväinen ei halunnut. Tappio tuli.
– En tiedä, ansaittiinko muuta. Ihan hyvin toi peli olisi voinut olla toisinkin päin. Painettiin hyvin päälle. Hyviä paikkoja oli. Välillä se ei vain mene omalla laillaan se peli.
Otto Palojärvi