Teemu Pulkkinen on ollut Ukrainan sodan alkamisen jälkeen ainoa suomalainen jääkiekkoilija, joka on jatkanut pelaamistaan venäläisessä KHL:ssä.

Pulkkinen oli vielä alkukauden ilman sopimusta, mutta lopulta hän sai sopimuksen Kunlun Red Starin kanssa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Pulkkinen on pitänyt suomalaisen median suuntaan radiohiljaisuutta, mutta nyt hän on kommentoinut uutta sopimustaan venäläiselle Tassille.

– Odottelin vähän aikaa, mitä markkinoilla tapahtuu ja mitä vaihtoehtoja olisi, Pulkkinen kertoi.

– Ja kun tilaisuus sitten tuli, niin hyväksyn tarjouksen, Pulkkinen jatkoi.

Pulkkinen on ehtinyt pelaamaan KHL:ssä tällä kaudella vasta yhden ottelun. Suomalainen jäi ilman tehopisteitä, kun ”kiinalaisseura” Kunlun hävisi SKA Pietarille 2-6.

Kunlun Red Star on KHL:n ”kiinalainen” joukkue, mistä ei tosin löydy mitään kiinalaista. Joukkue vilisee kanadalaisia Kiinan passeilla ja joukkue pelaa kotiottelunsa Kiinan sijaan Moskovan kupeessa.

Lue myös: NHL:n mestarisuosikki teki merkittävän jatkosopimuksen

LUE MYÖS: Näkökulma: Pahaa pakkopullaähkyä – jääkiekon MM-kisasysteemi remontin tarpeessa (KiekkoUutiset.fi)