Urheilun oikeusturvalautakunta on hylännyt Tapparan ja seuran päävalmentajan tekemän valituksen Liigan kurinpitopäätöksestä. Näin ollen helmikuussa pelatun Tappara–JYP-ottelun tapahtumista määrätyt rangaistukset jäävät voimaan.
Tapparan päävalmentaja Rikard Grönborg sai kurinpitodelegaation päätöksellä kolmen ottelun toimitsijakiellon. Lisäksi seura tuomittiin maksamaan 10 000 euron sakko.
Rangaistukset liittyvät 18. helmikuuta 2026 pelattuun Liiga-otteluun, jossa joukkueiden pelaajien välillä syntyi nyrkkitappelu vain 17 sekuntia ottelun alkamisen jälkeen. Kurinpitodelegaation arvion mukaan kyse ei ollut spontaanista tilanteesta, vaan ennalta suunnitellusta kostosta.
Tapauksen taustalla oli JYPin pelaajan aiemmin saama pelikielto taklauksesta, joka kohdistui Tapparan pelaajaan. Kurinpitodelegaation mukaan kostomotiivi oli keskeinen tekijä tapahtumien taustalla.
Liiga oli saanut jo ennen ottelua ennakkovaroituksen mahdollisesta yhteenotosta. Lisäksi joukkueiden huoltajien kerrottiin keskustelleen tulevasta tappelusta. Alkulämmittelyn aikana Tapparan pelaajan katsottiin myös provosoineen JYPin pelaajaa poikkeuksellisella tavalla, ja yhteenotto syttyi heti ottelun alussa.
Tappara piti kurinpitopäätöstä perusteettomana ja vei asian urheilun oikeusturvalautakunnan käsiteltäväksi. Seura kiisti valituksessaan jyrkästi väitteet siitä, että päävalmentaja Grönborg olisi ollut tietoinen suunnitellusta tappelusta.
Tapparan toimitusjohtaja Ari Penttilä katsoi kurinpitopäätöksen perustuvan virheellisiin ja tosiasioihin perustumattomiin tietoihin.
– Päätös perustui kuulopuheisiin ja todisteisiin, joita ei voi objektiivisesti tarkastella, Penttilä sanoi Yle Urheilulle.
Oikeusturvalautakunnan enemmistö katsoi kuitenkin, että käytettävissä ollut välillinen näyttö riitti tukemaan kurinpitodelegaation johtopäätöksiä, vaikka suoraa näyttöä päävalmentajan tietoisuudesta ei ollut.
Päätös ei ollut yksimielinen. Lautakunnan jäsen Hilla Marjoranta jätti asiasta eriävän mielipiteen.
Marjoranta ihmetteli ratkaisussa erityisesti sitä, miksi JYPin päävalmentajaa ei rangaistu asiassa. Hänen mukaansa valmentaja oli sopinut joukkueensa kanssa tilanteeseen varautumisesta ja kertonut olevansa valmis vastaamaan mahdolliseen kostoon.

































