Tappara voitti SM-liigan ensimmäisessä loppuottelussa Ässät niukasti 2-1. Tapparanavausmaalista vastasi seuraikoni Ville Nieminen, ja voittomaalin iski Jukka Peltolavain viisi sekuntia ennen loppusummeria. Voitosta huolimatta Nieminen ei ollut täysintyytyväinen.
– Ei ole syytä olla tyytyväinen kuin tulokseen ja siihen, että viimeisen viiden minuutinaikana pomput meni tasan, Nieminen puhisi Ylen haastattelussa viitaten Ässien onnekkaasti pomppineeseen 1-1 -tasoitukseenja Peltolan 2-1 -voittomaaliin.
– Tämä on nyt takana päin, ei sitä kannata miettiä. Saatiin se, mitä haettiin. Kukaanei varmastikaan ole tyytyväinen omaan esitykseen.
Tappara voitti välieräsarjansa Lukkoa vastaan puhtaasti 4-0, ja joukkue sai huilata puolitoistaviikkoa ennen finaaleja. Niemisen mukaan se ei ollut pelkästään hyvä asia.
– Kyllähän kaikki tietää, että puolitoista viikkoa välipäiviä tekee sen, että treenit onvähän pakkopullaa. Sitten kun kiekko putoaa jäähän, ei silmä ole ihan kirkkaana ja jalkaliikkeessä, Nieminen tuumi.
SM-liigan 1. loppuottelu
Tappara – Ässät 2-1 (0-0,1-0,1-1)
39.07 1-0 Ville Nieminen (Antti Erkinjuntti)
55.11 1-1 Tommi Taimi (Severi Sillanpää)
59.55 2-1 Jukka Peltola (Teemu Aalto)
Maalivahdit:
Tappara: Juha Metsola 13+9+7=29
Ässät: Antti Raanta 3+12+12=27
Yleisöä: 7210
Voitot 1-0






























