Tampereen Tappara pudotti taannoin yhden SM-liigahistorian merkittävimmistä sopimusuutisista.

Tappara kertoi, että se on tehnyt kaksivuotisen jatkosopimuksen tanskalaishyökkääjä Joachim Blichfeldin kanssa.

Blichfeld on ollut kuluvalla kaudella yksi SM-liigan suurimmista tähdistä. Hän on tykittänyt jo tähän mennessä 23 maalia ja 49 (!) tehopistettä.

Yleensä tämän tason pelimiehet pelaavat Suomessa vain yhden kauden ja häipyvät sitten isomman liksan perässä muualle.

Ilta-Sanomien jääkiekkotoimittaja Ville Touru uskoo, että Tappara on joutunut kaivamaan reilusti kuvettaan saadakseen tanskalaisen pysymään vielä Tampereella.

– Jäätävä hauiksennäyttö Tapparalta. Blichfeldin 2v jatko. Tuskin ainakaan hirveesti alle 400k on tän tason jätkällä kausipalkka. Milloin viimeksi näin kova diili liigassa?, Touru kyselee ihan aiheellisesti X:ssä.

LUE MYÖS: Iivo Niskanen pelkäsi pakkasta – Sami Jauhojärvi löi sitten pöydälle faktoja (UrheiluAreena.fi)