Tappara voitti Tampereen paikallistaistossa perjantaina Ilveksen maalein 3-0.
Ilveksellä oli paikallispeleistä yhdeksän ottelun voittoputki. Tappara katkaisi sen tylysti Christian Heljangon torjuttua nollapelin. Viimeksi Tappara oli voittanut Ilveksen viime marraskuun 29. päivänä.
Jesper Mattila oli Tapparan tehomies. Hän syötti Eetu Tuulolan tekemän avausmaalin ja teki itse Tapparan toisen maalin. Kolmannen kirvesrintojen maalin viimeisteli Jonathan Andersson reilut seitsemän minuuttia ennen loppua, eikä Ilves siitä enää noussut.
Tappara on tasapisteissä sarjan kakkosena olevan Ässien kanssa. Ässät palasi perjantaina voittojen tielle kaadettuaan KalPan 5-1.
Kolmantena oleva JYP pelasi toisen perättäisen surkean ottelunsa. JYP hävisi SaiPalle 3-7. SaiPa nousi voitollaan kuudenneksi ja on tasapisteissä viidentenä olevan Lukon kanssa, joka voitti Jukurit 1-0.
Neljäntenä oleva KooKoo väänsi tiukasti Kärppien kanssa. Kärpät voitti rankkarikisan jälkeen 5-4.
HIFK nousi pois jumbopaikalta. Se otti toisen perättäisen voittonsa kaadettuaan TPS:n 3-2.
































