Video: Sportivo TV

Suomesta ei ole viime vuosina noussut toivotulla tavalla uusia lupauksia NHL:ään. Länsinaapurissa tilanne on toinen. Ruotsista tuntuu kumpuavan uutta pelaajaa taalaliigaan jatkuvalla syötöllä, mikä saa Ismo Lehkosen pulssin kohoamaan.

Lehkonen antoi sanaisen säilänsä laulaa Atleetin Kalju Corner -ohjelmassa ja myönsi, että nykytilanne ”vissytyttää” melko ankarasti.

– Ruotsalaisia nuoria pelaajia tulee ovista ja ikkunoista. Niillä on saamari isät, äidit ja koko suku katsomoissa ja vähän olutta ottaneina heittämässä läpyjä. Ja missä meidän suomalaiset läpilyöjät ovat ihan oikeasti, missä ne ovat? Menee aivan vati nurin.

Lehkosen mukaan suomalaispelaajien tilanne näyttää äärimmäisen karulta, kun sitä vertaa naapurimaahan.

– Joku on heitetty AHL:ään sieltä. No sehän on onnistunut maalin tekemään, ja joku on poppariosastolla. Mutta sveduja tulee ovista ja ikkunoista. Siellä on vielä varaa osalla ilmoittaa, että jos ette maksa mulle enemmän, en tee teidän kanssa sopimusta ja jään Ruotsiin, Lehkonen paasasi.

LUE MYÖS: Loukkaantumiset raatelee Liigaseuraa – tulostaulu laulaa silti (Siniviiva.fi)