
Juuse Saros loisti viime yön NHL-kierroksella, kun hän torjui Nashvillen voittoon kärkijoukkue Winnipegistä. Saros sai ottelun jälkeen valmentajansa kehut.
Winnipeg lähti otteluun 11 peräkkäisen voiton siivittämänä. Nashvillessä se pysähtyi kuitenkin Sarokseen, joka torjui ottelussa 23 kertaa.
– Uskon, että alivoima ja Saroksen torjunnat tekivät sen. Melkein näit, kun se ikään kuin nosti häntä vähän.
– Sen jälkeen hän oli uskomaton. Hän vain sulki portit ja se oli sitä Sarosta mitä olemme tottuneet näkemään. Toivottavasti hän on ylpeä itsestään ja hän ottaa sen mukaansa seuraavaan peliin, Nashvillen päävalmentaja Andrew Brunette totesi ottelun jälkeen NHL:n verkkosivujen mukaan.
Saros on toiminut tälläkin kaudella Nashvillen ykkösvahtina, mutta kausi on ollut hänelle normaalia haastavampi. Hänen torjuntaprosentti 90,1 on hänen uransa huonoin ja hänen päästettyjen maalien keskiarvonsa (2,88) on myös hänen uransa korkein lukema. Toisaalta hänellä on neljä nollapeliä, joka on myös hänen uransa suurin määrä.