Florida Panthers juhli toista peräkkäistä Stanley Cupin mestaruutta kaataessaan Edmonton Oilersin otteluvoitoin 4-2. Puolustaja Niko Mikkola oli yksi Floridan takuumiehistä.
Florida pääsi viime kaudella nostamaan mestaruuspokaalia ensimmäistä kertaa seurahistoriassa ja onnistui uusimaan mestaruuden tänä vuonna.
– Edellisen voiton jälkeen sanoin ”Barkylle” (Barkov), että me tehdään tämä uudestaan, Mikkola kertoi NHL:n suomenkielisillä verkkosivuilla.
Lähes kaksimetrinen ja yli 90-kiloinen puolustajakolossi ei juuri otsikoissa viihdy, mutta hän on tärkeä ja luotettava lenkki Floridan puolustuksessa. Erityisesti 29-vuotiaan pelaajan lähtönopeus hakee NHL:ssä vertaistaan.
Mikkolalle mitattiin finaalien aikana 32-35 kilometrin tuntinopeus 35 kertaa, kun puolustajien keskiarvo oli vain 5,4 kertaa. Mikkolalle tilastoitiin 29-32 kilometrin tuntinopeudella tehtyää spurtteja peräti 120, kun niitä tuli puolustajille keskimäärin 32,6.
– Totta kai oli ylä- ja alamäkiä, mutta ylipäätään pelini on kehittynyt viime kaudesta. Otin ilman muuta askelia eteenpäin tällä kaudella, mutta en suinkaan ole täysin tyytyväinen. Haluan kehittyä vuosi vuodelta paremmaksi pelaajaksi, Mikkola pohti.
Panthers on rakentamassa pienimuotoista dynastiaa NHL:ssä, sillä kahden peräkkäisen mestaruuden lisäksi kyseessä oli joukkueen kolmas peräkkäinen finaalipaikka.
– Kaksi mestaruutta peräkkäin, ei hassumpaa. Ehkä me ollaan dynastia, mutta se on muiden päätös, ei minun. Mutta sen sanon, että kaksi peräkkäin ei ole ollenkaan huono saavutus.
Nälkä kasvaa syödessä eikä Mikkolan maha ole vielä täynnä.
– Miksi lopettaa kahteen?