Suomalaispelaajien into siirtyä Ruotsin jääkiekon SHL:ään ei näytä mitään hiipumisen merkkejä.
Suomalaispelaajia on siirtynyt lahden toiselle puolelle tasaisena virtana.
Listalta löytyvät muun muassa puolustaja Topi Niemelä, joka on lainalla IF Björklövenissä, SaiPasta Timrå IK:hon siirtynyt Otto Kivenmäki, Lukosta Luleå HF:ään siirtynyt Heikki Liedes sekä Ilveksestä Växjö Lakersiin lähtenyt Matias Mäntykivi.
Erityistä huomiota herättää Kivenmäen siirtyminen Timråhon. SaiPan tähtihyökkääjä pelasi vahvan kauden SM-liigassa ja lähtee nyt ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille.
Timrån seurajohto on puhunut suomalaisesta ylistävään sävyyn ja uskoo, että SaiPan viime kauden tähtipelaajan uskotaan nousevan Ruotsissa uudelle tasolle ja jatkavan jyrkkää kehitystään.
Mäntykivi ja Liedes ovat taas osoituksia siitä, että Ruotsiin kelpaavat myös niin sanotut runkopelaajat SM-liigasta kelpaavat ruotsalaisille seuroille.
Suomalaispelaajien kiinnostuksen Ruotsin SHL:ään ymmärtää. Pelillisesti kyseessä on laadukkaampi sarja kuin SM-liiga ja palkat ovat lahden toisella puolella moninkertaiset verrattuna kotimaan pääsarjaan.































