NHL:n varaustilaisuus ei ollut isossa kuvassa suurta suomalaisjuhlaa. Mukaan mahtui kuitenkin iloisia uutisia yksittäisille pelaajille.

Lukon hyökkääjä Atte Joki varattiin viidennellä kierroksella. Dallas Stars nappasi hänet 146. vuorolla.

– Alkuun olin siinä vähän ihmeissään, en ehkä odottanut, että Dallas varaisi. Todella positiivinen yllätys ja tykkään kaupungista, niin ihan loistava juttu. Samalla hetkellä tuntui myös, että puhelin räjähtää – yhteensä viestejä tuli varmaan muutama sata, Joki kommentoi nyt Lukon verkkosivuilla.

– Ja tuli siinä aika railakkaasti tuuletettua, heitti Joki.

Pian sen jälkeen alkoikin tapahtua. Joki lähti jo seuraavana päivänä Dallasin leirille.

– Kymmenisen minuuttia varauksen jälkeen soi puhelin ja toisessa päässä oli Dallasin porukkaa. Heti ilmoitettiin, että huomenna lähtee lento klo 12 ja lisätiedot tulevat myöhemmin illan aikana, Joki selvitti.

LUE MYÖS: Näkökulma: Nyt iskee totuuden hetki – Toistuuko syksyn 2013 kauhuskenaario? (FutisUutiset.fi)