Colorado Avalanche voitti NHL:n Stanley Cupin finaaleissa Tampa Bay Lightningin otteluvoitoin 4-2 ja palautti samalla suomalaispelaajat mestaruuskantaan viiden vuoden tauon jälkeen. Avalanchessa mestaruutta juhlivat suomalaisista hyökkääjät Mikko Rantanen ja Artturi Lehkonen.

Suomesta tuli jääkiekon suurvalta jo 1990-luvulla, mutta Stanley Cup-mestaruuksia suomalaiset ovat voittaneet vähän. Stanley Cupin ovat suomalaisista voittaneet vain kaksi maalivahtia, kolme puolustajaa ja yhdeksän hyökkääjää.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Suomen kiekkohistoriaa tarkastellessa on yllättävääkin, että suomalaisia oli pelannut jo kolmessa Stanley Cupin mestarijoukkueessa ennen kuin Leijonat saavutti ensimmäisen arvokisamitalinsa voitettuaan hopeaa Calgaryn olympialaisissa 1988. Jari Kurri oli sitä ennen voittanut Edmonton Oilersissa kolme, Esa Tikkanen kaksi Stanley Cupia ja Calgaryn olympiahopeajoukkueessakin pelannut Reijo Ruotsalainen yhden Stanley Cupin.

Tikkanen ja Kurri ovat voittaneet peräti viisi Stanley Cupia. Ruotsalaisella on tilillään kaksi Stanley Cupia. Heidän lisäkseen useamman NHL-mestaruuden on suomalaisista voittanut vain Olli Määttä, joka juhli Stanley Cupia Pittsburgh Penguinsissa 2016 sekä 2017.

Edmonton Oilers voitti mestaruuden viidesti vuosina 1984, 1985, 1987, 1988, ja 1990 ja teki NHL:ää samalla Suomessa tunnetuksi Kurrin, Tikkasen ja Ruotsalaisen avulla. Tikkanen voitti viidennen mestaruutensa 1994 New York Rangersissa, mutta sen jälkeen suomalaiset Stanley Cup-voittajat olivat harvassa.

Jere Lehtisestä tuli ensimmäinen Leijonien arvokisakultamitalisti, joka voitti myös Stanley Cupin. Lehtinen juhli mestaruutta Dallas Starsissa 1999.

Tämän vuoden mestari Colorado Avalanche voitti edellisen Stanley Cupinsa 2001. Joukkueessa oli silloin mukana Ville Nieminen.

Teemu Selänne ei voittanut Leijonissa arvokisakultaa, mutta Stanley Cupia hän pääsi juhlimaan. Selänteen unelma toteutui Anaheim Ducksissa 2007.

Valtteri Filppula toimi Leijonien kapteenina 2022 sekä olympiakultaa että MM-kultaa voittaneessa joukkueessa. Stanley Cupin Filppula voitti Detroit Red Wingsissä 2008. Hän on ensimmäinen suomalainen kolmen kullan kerhon jäsen eli Stanley Cupin, olympiakullan että MM-kullan voittanut pelaaja.

Suomalaismaalivahdeista Stanley Cupin ovat voittaneet Antti Niemi Chicago Blackhawksissa 2010 ja Tuukka Rask Boston Bruinsissa 2011. Maalivahti Antti Raanta oli mukana Chicagon mestarijoukkueessa 2015, mutta hänen nimeään ei ole pokaalissa, koska ottelumäärän osalta kriteerit eivät täyttyneet. Raanta sai kuitenkin Stanley Cup-sormuksen.

Chicagon 2015 joukkueessa suomalaisista lasketaan mestareiksi Kimmo Timonen ja Teuvo Teräväinen. Timosen peliura sai tuolloin upean päätöksen.

Rantanen ja Lehkonen ovat ensimmäiset Stanley Cup-voittajat, jotka ovat TPS:n kasvatteja. Jere Lehtinen pelasi ennen NHL-uraansa 1993-95 TPS:ssä, mutta sai juniorioppinsa Espoossa.

Teksti: Otto Palojärvi

Lue myös:Mikko Rantasella ja Artturi Lehkosella aikainen herätys torstaina

LUE MYÖS: Analyysi: Hyvää yötä Edmonton Oilers (Siniviiva.fi)