NHL Global Series palaa Suomeen ja Veikkaus Arenalle, kun Carolina Hurricanes ja Seattle Kraken kohtaavat kahdessa huippuottelussa. Joukkueet pelaavat kaksi runkosarjaottelua Veikkaus Arenalla 12. ja 14. marraskuuta 2026.
Nämä ottelut nostavat ensi kaudella Euroopassa nähtävien NHL-otteluiden määrän neljään. NHL kertoi aiemmin, että Ottawa Senators ja Chicago Blackhawks kohtaavat vuoden 2026 NHL Global Series Germany -tapahtumassa Düsseldorfissa 18. ja 20. joulukuuta.
Vuoden 2026 NHL Global Series -ottelut Suomessa ja Saksassa tarkoittavat sitä, että ensi kausi on jo 13. kausi ja viides peräkkäinen, jolloin NHL matkustaa Eurooppaan pelaamaan runkosarjaotteluita.
48 aiemmasta Pohjois-Amerikan ulkopuolella pelatusta runkosarjaottelusta 11 on pelattu Suomessa, joista seitsemän Helsingissä. Veikkaus Arena on isännöinyt jokaista seitsemää aiempaa Helsingin NHL:n runkosarjaottelua. Tuoreimmat olivat vuodelta 2018, kun Florida Panthers ja Winnipeg Jets pelasivat kaksi ottelua kyseisellä areenalla.
Kaksi Hurricanesin hyökkääjää palaa kotimaahansa, kun joukkueen nykyinen piste- ja syöttöpörssin johtaja Sebastian Aho (25+47=72 pistettä 70 ottelussa) ja Jesperi Kotkaniemi pääsevät vierailemaan kesken kauden kotimaassaan.
– Ihan huikeaa, että pääsee Suomeen pelaamaan suomalaisten, oman perheen, kavereiden ja kaikkien eteen NHL-ottelussa. Muistan, kun itse olin katsomassa, kun Carolina ja Minnesota pelasivat kauan aikaa sitten Helsingissä Hartwallilla pelin. Oli kyllä huikea muisto ja muistan vieläkin sen. Se on mielestäni todella tärkeää, että nuoret, lapset ja oikeastaan kuka vaan pääsee katsomaan parasta lätkää, mitä on. Tulee varmasti ikimuistoinen viikko niin minulle kuin koko joukkueelle, Aho kuvailee tiedotteessa.
Myös Krakenin miehistössä on kolme suomalaista hyökkääjää: Eeli Tolvanen, joka pelasi yhteensä 74 ottelua Jokereissa, jonka kotikenttä oli tuolloisessa Hartwall-areenassa. Hänen lisäkseen Krakenissa pelaa Kaapo Kakko. Jani Nymankin on päässyt näyttämään taitojaan kauden aikana Krakenin NHL-miehistössä.
– On todella hienoa. Sinä aikana, kun minä olen tässä liigassa pelannut, niin ei ole siellä vielä ehtinyt käydä ja pelata pelejä. On hienoa, että pääsee ystävät ja perhe katsomaan, Kakko kommentoi.
Ottelut ovat Krakenin ensimmäiset runkosarjaottelut Pohjois-Amerikan ulkopuolella, kun siitä tulee 27. seura, joka pelaa tällaisissa otteluissa. Hurricanes tekee toisen matkansa Pohjois-Amerikan ulkopuolelle ja Suomeen runkosarjapelejä varten. Ensimmäinen oli vuoden 2010 Premiere Series, jossa seura voitti kaksi ottelua Hartwall-areenalla Minnesota Wildiä vastaan.
































