NHL:n yksi alkukauden suomalaisonnistujista on ollut Chicago Blackhawksin Teuvo Teräväinen. Hän on saanut runsaasti suitsutusta esityksistään.

Blackhawks on Teräväiselle tuttu seura, sillä se varasi hänet ensimmäisellä kierroksella vuonna 2012. Teräväinen debytoi NHL-jäillä kaudella 2013-14 ja pelasi yhteensä kolme kautta Blackhawksissa ennen kauppaa Carolinaan kesällä 2016.

Carolinassa Teräväinen vietti yhteensä kahdeksan kauden ajan ennen kuin jäi vapaaksi agentiksi viime kesänä. Blackhawks nappasi hänet takaisin riveihinsä ja siirto on osoittautunut molemmille osapuolille hedelmälliseksi.

Teräväinen istutettiin superlupaus Connor Bedardin rinnalle ja jälki on ollut kovaa. Edellisottelussa Teräväinen kirjautti 2+2 ja yhteensä kolmessa ottelussa on syntynyt tehot 3+2=5.

– Teuvo Teräväinen on sopinut täydellisesti Chicago Blackhawksiin sen jälkeen, kun hän palasi seuraan, joka alun perin varasi hänet, The Canadien Press hehkuttaa.

Lue myös: Mikko Rantasen valmentaja latasi suorat sanat: ”Karmeaa”

Lue myös: Mikko Rantanen rajusti pakkasella – Colorado kyntää karmealla tavalla

LUE MYÖS: Näkökulma: Ehditkö huolestua? Leijona-juna oli aikataulussaan jo ennen Kanadan kaatamista (Siniviiva.fi)