
Jääkiekkomaalivahti Sami Aittokallio jatkaa uraansa Skotlannissa. Hän on tehnyt sopimuksen Glasgow Clanin kanssa.
32-vuotias Aittokallio pelasi kaksi edelliskautta Slovakian liigaa Nitrassa. Hän on uransa aikana pelannut myös kaksi kautta Saksassa, kolme kautta rapakon takana ja yhden kauden Tshekissä.
Aittokallio on Colorado Avalanchen neljännen kierroksen varaus vuodelta 2010. Hän pääsi pelaamaan Coloradon paidassa kaksi NHL-ottelua kausina 2012-14, mutta pelasi pääosin AHL:ssä.
Liigassa hän debytoi kasvattajaseuransa Ilveksen riveissä kaudella 2009-10 ja on pelannut myös Kärpissä, Sportissa, Ässissä ja JYPissä. Liigassa hänelle on kertynyt yhdeksän kauden aikana 150 ottelua torjuntaprosentin ollessa 90,4.
Nyt hän on ottanut uralleen uuden suunnan, kun hän siirtyy Skotlantiin.
– Olen kuullut pelkästään hienoja asioita kaupungista, kannattajista ja organisaatiosta, joten odotan innolla pääsemistä Glasgow’hin, tapaamaan kaikkia ja pääsemään aloittaan, Aittokallio totesi seuran sivuilla.