Video: Sportivo TV

Vaasan Sport on vahvistanut valmennusryhmäänsä Aleksis Virtasella. Maalivahtivalmentaja siirtyy Vaasaan HPK:sta.

Virtanen toimi HPK:ssa neljä vuotta. Hänen sopimuksensa kattaa tulevan kauden.

– Aleksis on kerhossa noussut Liiga-valmentajaksi ja osoittanut siellä kyntensä. Hän on kyennyt viemään hienosti nuoria maalivahteja eteenpäin, saaden hyvään lentoon muun muassa yhden Liigan kuumimmista veskareista.

– Hänen näkemyksensä maalivahtipelistä on erittäin moniulotteinen. Ja kun meillä on kokenut sekä nuori maalivahti, uskon että hänellä on paljon annettavaa molemmille. Hyvä tyyppi kaikin puolin ja tuo varmasti paljon osaamista tiimiimme, päävalmentaja Lauri Mikkola kuvailee ajatuksiaan Sportin verkkosivuilla.

Virtanen liittyy valmennustiimiin toukokuun alkupuolella. Virtasen liityttyä Sportin valmennukseen on valmennustiimin kokoonpano nyt valmis.

Sport valmennus 2026-27:

Päävalmentaja: Lauri Mikkola

Valmentaja: Kimmo Kuhta

Valmentaja: Jussi Tapio

Maalivahtivalmentaja: Aleksis Virtanen

Fysiikkavalmentaja: Teemu Valtonen

LUE MYÖS: Dorothea Wierer ja hiihtomies jakoivat yhteisen hetken (UrheiluAreena.fi)