Jääkiekon SM-liigassa pelattiin torstai-iltana hyvin erikoinen ottelu, kun Pelicans kohtasi TPS:n Lahdessa.

Ottelu aaltoili moneen eri suuntaan. Lopulta TPS voitti rankkarikisan jälkeen 3-2.

TPS hallitsi ensimmäistä erää selvästi, mutta ei saanut kiekkoa sisään.

Toisessa erässä TPS:n tehottomuus avauserässä kostautui ja se menetti otteensa täysin. Lubos Horky ja Michal Jordan kiittivät ja veivät maaleillaan Pelicansin 2-0-johtoon.

Päätöserään kirjoitettiin taas ihan eri käsikirjoitus ja oli TPS:n vuoro nousta rinnalle. Niklas Arell ja Kalle Väisänen vastasivat turkulaisten maaleista.

Pelicansilla oli jatkoajalla monta saumaa ratkaista, mutta ei siinä onnistunut. Lopulta voittomaalikilpailussa Petrus Palmu veivasi turkulaisille ekstrapisteen matkaan.

Syvällä käynyt TPS voitti nyt jo toisen peräkkäisen pelinsä ja nousi kuudenneksi. Pelicansin kolmen voiton putki katkesi ja se on sijalla 10.

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)