Slovenia kohtasi lauantaina jääkiekon MM-kisoissa melkoisen haasteen, kun vastaan luisteli NHL-tähtiä vilisevä Kanadan joukkue.

Slovenia ei pystynyt haasteeseen vastaamaan, vaan Kanada otti ottelussa kohtuullisen vaivattoman voiton.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kanada voitti kisojen avausottelunsa maalein 4-0. Nathan MacKinnon iski kolme tehopistettä.

Matic Török pelasi hyvän SM-liigakauden KooKoon riveissä. Nyt hänellä oli vastassaan kuitenkin astetta kovempia pelimiehiä.

– Kanada on yksi turnauksen kovimmista joukkueista, Török sanoi IIHF:n mukaan.

– Mielestäni pelasimme tasaviisikoin ihan kelpo ottelun. Ainoa ongelma oli se, että otimme liikaa jäähyjä. Heillä on taitavia pelaajia, jotka pystyvät iskemään ylivoimalla, Török jatkoi.

Sloveniakaan ei jäänyt ottelussa kuitenkaan täysin osattomaksi.

– Meilläkin oli omat paikkamme tehdä pari maalia, joten tästä on jatkettava eteenpäin, KooKoo-peluri summasi.

Török, 21, pelasi päättyneellä kaudella SM-liigassa 57 runkosarjan ottelua ja teki niissä tehot 12+16=28.

LUE MYÖS: Näkökulma: Tässä on Leijonien suurin ongelma – Ruotsi valovuoden Suomea edellä (Siniviiva.fi)