SM-liigan viime kauden suurin floppi, sarjapaikkansa karsintojen kautta säilyttänyt Lahden Pelicans tiedotti maanantaina valmentajauutisen. Tom Koivisto liittyy Pelicansin valmennusryhmään 1+1-vuotisella sopimuksella.

– Lahden Pelicans saa vahvistuksen valmennuspuolelle, kun entinen huippupuolustaja ja ihmisläheinen valmentaja Tom Koivisto liittyy joukkueen valmennustiimiin 1+1-vuotisella sopimuksella, seura kertoo verkkosivuillaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Koivisto, 50, tuo mukanaan mittavan kansainvälisen pelaajauran kokemuksen. Hän on voittanut Suomen mestaruuden, pelannut useita kausia Ruotsin SHL:ssä ja edustanut NHL:ssä St. Louis Bluesia. Pelaajauransa jälkeen Koivisto on tehnyt työtä valmentajana.

– On todella hienoa saada Tom mukaan Pelicansin toimintaan. Hänen kokemuksensa ja ihmisläheinen otteensa on vahvistus koko organisaatiolle, Pelicansin urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen kommentoi.

oivistolla on selkeä kuva siitä, millaiseen organisaatioon hän on liittymässä. Hän on seurannut Pelicansin toimintaa jo ennen sopimustaan ja vaikuttunut siitä, miten seuraa on viime vuosina kehitetty.

– Viime kausi oli varmasti haastava, mutta sitä ennen joukkue ylsi finaaleihin ja organisaatiosta on kantautunut paljon positiivista viestiä. Tunnen myös muutamia nuoria pelaajia, jotka ovat pelanneet täällä, ja heidän kauttaan on syntynyt vahva mielikuva siitä, että Lahdessa asiat hoidetaan kunnolla, Koivisto kertoo.

Koiviston vastuu Pelicansin valmennusryhmässä painottuu erityisesti puolustajien henkilökohtaiseen kehittämiseen.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)