Venäjän yhteiskunta ottaa Ukrainan sodasta rajua taloudellista takapakkia kansan pelätessä myös uutta massiivista liikekannallepanoa. Jääkiekon KHL-liiga jatkuu Venäjällä kuitenkin normaaliin tapaan.
Putinin ideoimaksi väitetty KHL on yhä suosittua viihdettä ainakin Pietarissa. Viime lauantaina SKA Pietarin kotiottelussa on katsojia 12 401, kun seura otti voiton Moskovan Spartakista maalein 4-2.
SKA on johtanut sarjaa koko kauden. Se on peräti 13 pistettä toisena olevaa Lokomotiv Jaroslavlia edellä. KHL:ssä voitosta saa kaksi pistettä, mikä korostaa SKA:n vahvuutta.
SKA:n päävalmentajana toimii Suomen kansalainen Roman Rotenberg. Hän siirtyi seurajohtajan paikalta päävalmentajaksi viime tammikuussa, mitä Venäjälläkin pidettiin ensin vitsinä.
Kyse on kuitenkin tulosurheilusta. SKA on menestynyt todella hyvin, vaikka sen joukkueen pelaajamateriaali ei ole paperilla sarjan muita huippujoukkueita vahvempaa.
Venäjän osalta salaliittoteorioita riittää. Toistaiseksi mitään näyttöä ei silti ole siitä, että SKA olisi menestynyt ottelumanipulaatioiden avulla.
Onko Roman Rotenberg sittenkin jääkiekkonero? Nouseeko hän kenties Venäjän jääkiekkomaajoukkueen päävalmentajaksi, jos Venäjä joskus päästetään kansainväliseen jääkiekkoperheeseen takaisin?
Näihin kysymyksiin saataneen lopullinen vastaus Ukrainan sodan jälkeen. Rotenbergien perhedynastia on läheisissä yhteyksissä presidentti Putiniin.
Jos Putin kaatuu, on hänen lähipiirinsä asema uhattuna myös. Rotenbergien tilanteesta voi silloin tulla tukala. Riippumatta siitä, demokratisoituuko Venäjä vai ei.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Kapaset metsästävät Suomelle taas kultaa – toinen heistä kapteenina





























