New York Rangers venytti voittoputkensa jo kuuteen otteluun, kun se kukisti NHL:n viime yön kierroksella Carolina Hurricanesin2-1 (1-1, 0-0, 1-0). Ottelun kuohuttavin tilanne nähtiin avauserässä.

Vieraiden Sebastian Aho taklasi isäntien tähtipuolustajaa Adam Foxia ja pelaajien polvet osuivat yhteen (video tämän tekstin alla). Aholle ei tuomittu rangaistusta, mutta Fox ei kyennyt jatkamaan ottelua ja Rangersissa käytiin kuumana.

Alexis Lafreniere pyrki haastamaan Ahoa tappeluun, mutta suomalainen ei vastannut kutsuun.

Rangersin kapteeni Jacob Trouba piikitteli Ahoa edelleen ottelun jälkeen.

– Minun täytyy tapella aina, kun teen jotain tuollaista, joten hänenkin pitäisi varmaan maksaa teoistaan. Hän ei kai sitten kokenut niin, Trouba kommentoi Sportsnetille.

Aho kirjautti ottelussa syöttöpisteen tililleen. Aho alusti Seth Jarvisin ylivoimalla ajassa 9.53 viimeistelemän 1-1 -tasoituksen. Rangers oli avannut maalihanat seitsemän minuuttia aiemmin Chris Kreiderin toimesta.

Ottelun voittomaali syntyi kolmannen erän puolivälissä, kun Will Cuylle huudatti kotiyleisöä.

– Se oli kovaa taistelua. He ovat todella hyvä joukkue. Meidän täytyy vain löytää keinot lopussa voittaaksemme, Aho pyörittelee NHL:n verkkosivuilla.

Rangers on voittanut kymmenestä ottelustaan kahdeksan ja painelee Metropolien divisioonan kärkipaikalla. Carolinalla on koossa kuusi voittoa 11 ottelusta.

NHL:n tulokset 3.11.:
Minnesota-New Jersey 3-5
Edmonton-Dallas 3-4
Arizona-Montreal 3-2
Seattle-Nashville 4-2
Vegas-Winnipeg 5-2
San Jose-Vancouver 1-10
Boston-Toronto 3-2 vl.
Columbus-Tampa Bay 4-2
Detroit-Florida 0-2
NY Rangers-Carolina 2-1
Ottawa-Los Angeles 2-3
Washington-NY Islanders 0-3

Lue myös:Osallistuuko NHL Milanon 2026 olympialaisiin? – ”Tämä on iso asia”

https://twitter.com/FriedgeHNIC/status/1720239863994192150

LUE MYÖS: Johanna Matintalo astui esiin – nainen ei halunnut valehdella (UrheiluAreena.fi)