Tanskalaishyökkääjä Nikolaj Ehlers teki vihdoin ensimmäisen maalinsa Carolina Hurricanesin paidassa NHL:ssä tiistaina. Ehlersin osuma oli samalla voittomaali, kun Carolina kukisti New York Rangersin Madison Square Gardenissa 3-0.
Ehlers oli saalistanut kauden ensimmäisessä 11 ottelussa neljä syöttöpistettä. Carolinan kallispalkkainen kesähankinta osui nyt ylivoimalla avauserän jälkipuoliskolla. Sebastian Aho voitti hyökkäyspään aloituksen suoraan puolustaja Sean Walkerille, joka jatkoi Ehlersille ja tämä tälläsi 1-0 -osuman.
Walker kasvatti Carolinan etumatkaa toisen erän lopussa. Seth Jarvis viimeisteli loppunumerot tyhjiin.
Carolinan ykkössankariksi nousi maalivahti Pjotr Kotshetkov, joka esiintyi kauden ensimmäisessä NHL-ottelussaan ja torjui kaikki 25 laukausta. Hän oli ollut alkusyksyn sivussa loukkaantumisen takia.
Suomalaisväriä kaukaloon toivat myös Carolinan Jesperi Kotkaniemi ja New Yorkin Juuso Pärssinen. Rangersin puolustaja Urho Vaakanainen oli sivussa loukkaantumisen takia.
Rangers on hävinnyt kauden kaikki kuusi kotiotteluaan ja jäänyt niissä nollille neljä kertaa.






























