Video: Sportivo TV

Carolina Hurricanes nousi voiton päähän Stanley Cupin finaaleista kaadettuaan Montreal Canadiensin vieraskentällä 4-0. Carolina iski heti avauserään kolme maalia.

Sebastian Aho avasi ottelun maalihanat ylivoimalla, kun avauserää oli jäljellä viisi minuuttia. Sen jälkeen Carolina takoi 2,5 minuutissa kaksi lisää karaten avauserässä jo kolmen maalin johtoon.

– Halusimme hyvän alun ja saimme sen. Avauserässä oli pari isoa hetkeä ja tapoimme pari jäähyä siinä ja onnistuimme itse ylivoimalla. Pistimme vain kaasun pohjaan, Aho analysoi Sportsnetin haastattelussa.

Carolina hävisi joukkueiden avauskohtaamisen 2-6, mutta on antanut sen jälkeen Montrealille ainoastaan neljä maalia kolmessa edellisottelussa. Ahon mukaan koko joukkue puhaltaa puolustuksellisesti yhteen hiileen.

Fredrik [maalivahti Andersen] on ollut iso ja takalukkona. Kaikki viisi kaveria tekevät töitä toisilleen eikä siihen ole sen kummempaa salaisuutta. Mielestäni puolustajamme ovat uskomattomia, mutta samaan aikaan kyse on kaikista viidestä pelaajasta.

Carolina pyyhkäisi kaksi ensimmäistä kierrosta puhtaalla pelillä ja sai parin viikon huilin ennen Montreal-ottelusarjaa samalla, kun Canadiens tahkosi seitsemän peliä Buffaloa vastaan. Aho myöntää, että levon myötä olo tuntuu vielä tuoreelta.

– Oloni on hyvä ja luistelin kovaa tänään. Meidän pitää vain jatkaa samaan malliin.

Seuraavaksi ottelupari matkaa takaisin Carolinaan, jossa Hurricanesilla on mahdollisuus katkaista ottelupari.