Norjalle sensaatiomaisesti MM-pronssia torjunut Henrik Haukeland siirtyy KHL:ään. Hän on tehnyt sopimuksen Traktor Tsheljabinskin kanssa.
Myös Liigassa kausina 2018-2020 TPS:ssa ja KooKoossa piipahtanut Haukeland on tehnyt rajun uravalinnan siirtyessään KHL:ään. Hän on saanut runsaasti kritiikkiä niin kotimaassaan kuin kansainvälisissä kiekkopiireissä.
Siirrolla on myös kovat seuraukset hänen maajoukkuestatuksensa kannalta. Norjan jääkiekkoliitto on linjannut, etteivät Venäjällä urheilevat olet enää tervetulleita maajoukkueeseen.
Haukeland on pelannut viisi edelliskautta Saksan DEL-liigassa, Münchenissä, Düsseldorfissa ja Straubingissa. Hän on pelannut pitkään myös Ruotsissa.
Haukeland valittiin keväällä MM-kisojen parhaaksi maalivahdiksi, kun hän johdatti Norjan historiansa ensimmäiseen MM-mitaliin. Haukeland pelasi turnauksessa peräti kolme nollapeliä ja päästi selkänsä taakse keskimäärin ainoastaan 1,74 osumaa.
































