SaiPa on julkaissut kolme uutta jatkosopimusta ensi kaudeksi. Joukkueessa jatkavat puolustajat Saku Salminen, Vertti Svensk ja Brian Kramer jatkavat SaiPassa kaudella 2026-2027.

Salminen liittyi SaiPaan kaudelle 2024-2025 toukokuussa 2024. Kuluvalla kaudella 26-vuotias Salminen on pelannut runkosarjassa 25 ottelua tehopistein 1+2=3. Hän toimii tällä hetkellä joukkueen varakapteenina.

18-vuotias Svensk on edustanut myös SaiPan U20-joukkuetta ja on Joensuun Kiekko-Poikien kasvatti. Ensimmäisen kerran Svensk pelasi SaiPan U20-joukkueessa lainalla kaudella 2024-2025, jolloin hän pelasi U20 SM-sarjassa 23 ottelua tehoin 2+5=7. Kuluvalla kaudella Svensk on pelannut SaiPan edustusjoukkueessa 13 runkosarjan ottelua tehoin 0+1 sekä U20-joukkueen runkosarjan otteluissa 21 ottelua tehoin 1+16=17.

Hän on pelannut myös alle 18-vuotiaiden MM-kilpailuissa tänä vuonna. Yhteensä hän on pelannut kolme nuorten ja 20 poikien maaottelua.

25-vuotias Kramer liittyi SaiPan joukkueeseen kuluvalle kaudelle yliopistosarja NCAA:sta, jossa hän pelasi viiden kauden aikana yhteensä 170 ottelua tehopistein 21+64=85. Pennsylvaniassa syntynyt Kramer on 183-senttinen ja 82-kiloinen vasemmalta laukova puolustaja.

Kuluvalla kaudella Kramer on pelannut SaiPassa 32 runkosarjan ottelua tehopistein 1+5=6.

– Olen tyytyväinen näihin jatkosopimuksiin niin kokeneemman Sakun kuin Brianin ja Vertinkin osalta. Sekä Brian että Vertti ovat lähikuukausien otteillaan osoittaneet pärjäävänsä liigatasolla. On ilo nähdä, että jokaiselle heistä on Lappeenrannasta muodostunut paikkakunta, jossa on hyvä jatkaa ammattilaisen uraa myös tulevalla kaudella., SaiPan urheilujohtaja Harri Aho toteaa seuran sivuilla.

LUE MYÖS: Erotuomari työstään Lepakkovuorossa – ”99,99 prosenttia paskoo housuun” (Atleetti.fi)