
Ruotsi on aloittanut jääkiekon MM-kisat kahdella voitolla, mutta silti länsinaapurin lehdistö on hyvin kriittinen.
Avausottelussa Tre Kronor teki hakkelusta Slovakiasta ja voitti maalein 5-0.
Lauantaina pelattu toinen ottelu Itävaltaa vastaan nosti kuitenkin kysymysmerkkejä. Ruotsi voitti maalein 4-2, mutta Itävalta johti ottelua maalilla vielä kolme minuuttia ennen loppua.
Voi hyvin olla, että ilman NHL:n huippuyksilöitä Ruotsi olisi hävinnyt Itävallalle.
Paikallisen Aftonbladetin asiantuntija Mats Wennerholm oli ottelun jälkeen hyvin kriittisenä joukkueen suoritusta kohtaan.
– Herätys, Tre Kronor, hän aloittaa kolumninsa.
– Nyt on MM-kisat. Muutama taianomainen loppuminuutti pelasti voiton Itävaltaa vastaan, mutta se ei anna anteeksi kaikkea, hän jatkaa.
Wennerholm teki selväksi, ettei nyt nähty taso tule riittämään, kun kisat menevät eteenpäin.
– Nyt on pelin tasoa nostettava ja sydänten alettava sykkiä ennen maanantain kohtalonottelua Suomea vastaan. Muuten puolivälierissä voi odottaa painajaismainen vastus.