Ruotsin miesten maastohiihtojoukkueella on takanaan vaikeat olympialaiset Milanon-Cortinassa. Joukkueen paras sijoitus jäi Truls Gisselmanin seitsemänteen sija skiatlonissa, eikä kukaan hiihtäjä yltänyt mitalille asti. Expressenin mukaan kyseessä on historiallinen pettymys, sillä Ruotsi ei ole koskaan lähtenyt talviolympialaisista ilman vähintään kuudetta sijaa vuoden 1924 Chamonixin jälkeen.

Aiempi heikoin suoritus oli kaksi kuudetta sijaa Lillehammerissa vuonna 1994. Nyt Ruotsin mieshiihtäjät ovat kolmannet peräkkäiset olympialaiset jääneet ilman mitalia, mikä alleviivaa joukkueen vaikeaa kautta.

Lauantain miesten 50 kilometrin kisassa Gustaf Berglund oli Ruotsin paras hiihtäjä yhdeksännellä sijallaan. Berglund oli itse tyytyväinen omaan suoritukseensa, sillä hän pääsi kymmenen parhaan joukkoon.

Laajemmin hän kuitenkin kokee surua ruotsalaisten mieshiihtäjien tilanteesta, sillä joukkueen odotukset jäivät kauas todellisuudesta. Olympialaisten heikko tulos merkitsee merkittävää pettymyksen hetkeä Ruotsin maastohiihdon historiassa.

LUE MYÖS: Aino-Kaisa Saarinen hämmästeli hiihtotähden toimintaa olympialaisissa – aikoo ottaa puhutteluun (UrheiluAreena.fi)