Helsingin Jokerit voitti torstaina jääkiekon Mestiksessä Kiekko-Vantaan maalein 3-2 voittomaalikilpailun jälkeen.
Jokerit aloitti ottelun todella hyvin ja siirtyi melko nopeasti 2-0-johtoon Ville Vainikaisen ja Juhamatti Aaltosen osumilla. Veeti Kuhta kavensi tämän jälkeen Kiekko-Vantaalle ja näin avauserän jälkeen peli sai ihan uuden suunnan.
Vantaa pystyi nostamaan tasoaan ja samalla Jokereiden taso puolestaan laski.
– En tiedä, käsitettiinkö me jotain väärin ja tuliko siinä legendaarinen väärinymmärrys, mutta sitten peli oli tosiaan ihan tasaista, Jokereiden päävalmentaja Risto Dufva ihmetteli.
Jokerit ei antanut kuitenkaan voittoa pois ja se tietysti miellytti myös päävalmentajaa.
– Jos nyt jotain positiivista haetaan, niin vain kaksi maalia meni omiin ja sillä kyllä aina taistellaan voitosta. Hienot rankkarit sitten vielä siihen päälle, joten voitto siinä mielessä tyydyttää kyllä, Dufva sanoi.
Dufva sanoi kuitenkin suoraan olevansa vähän huolissaan.
– Kyllä se tietysti mietityttää, miten tuo peli heilahti tuolla tavalla noin selvästi niistä uomista pois, missä sen haluttiin olevan. Pitää analysoida, Dufva linjasi.
Ville Hirvonen