Pittsburgh Penguins kukisti tiistaina Tampa Bay Lightningin vieraissa 6-4 ja varmisti paikkansa pudotuspeleihin kolmantena peräkkäisenä keväänä. Penguins oli vielä helmikuun puolivälissä viisi pistettä Itäisen konferenssin playoff-viivan alapuolella, mutta valmentajanvaihdoksen jälkeen joukkue on kuulunut NHL:n kuumimpiin ja Penguins voi vielä napata jopa kotiedun pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle.

Kaksi edellistä otteluaan hävinnyt Pittsburgh aloitti maalitehtailun toisessa erässä ja meni viimeisen 20-minuuttisen alussa jo 4-0 johtoon Matt Cooken osumalla. Penguins päästi kuitenkin jalan pois kaasupolkimelta ja Tampa Bay pääsi nousemaan kahteen otteeseen maalin päähän. Jordan Staalin tyhjiin viimeistelemä vieraiden kuudes osuma päästi lopulta Penguinsin pinteestä.

Koko NHL:n toiseksi viimeisellä sijalla majailevalle Tampa Baylle tappio oli seitsemäs peräkkäinen ja 10:s viimeisessä 11 ottelussa. Lightning pelasi kolmannen peräkkäisen kamppailun ilman Vincent Lecavalieria, jonka kausi päättyi viime viikolla ranneleikkaukseen. Tiistaina Lightningin pitkälle sairaslistalle liittyi kätensä loukannut laituri Ryan Malone.

Pittsburghin maaleista kaksi merkittiin Sidney Crosbyn nimiin, mutta Penguinsin supertähti oli myös jäällä kaikkien Tampa Bayn osumien aikana ja sai plusmiinustilastoonsa ruman lukeman -4. Crosby kasvatti samalla pistesaldonsa lukemiin 32+69=101 ja ylsi kolmannen kerran yli 100 pisteen kauteen. Hän on jäänyt NHL-urallaan alle 100 pisteen ainoastaan viime kaudella, jolloin tilille kertyi loukkaantumisten takia vain 53 runkosarjan ottelua.

Pittsburghin Evgeni Malkin keräsi tehot 0+2 ja säilytti pistepörssin kärkipaikan itsellään. Alexander Ovechkin piti kuitenkin painetta yllä saalistettuaan kaksi syöttöpistettä Washington Capitalsin 4-2 -vierasvoitossa Atlanta Thrashersista. Malkinin saldo on nyt 34+76=110 ja Ovechkinin 55+53=108.

Washington otti voittonsa myötä tiukan otteen Itäisen konferenssin toisesta sijasta. Capitals on nyt neljä pistettä edellä New Jersey Devilsiä, joka jatkoi kompurointiaan 1-4 -kotitappiolla Toronto Maple Leafsille.

New Jersey hallitsi kamppailua selvästi ja vei laukaukset nimiinsä 48-18, mutta Toronton maalivahti Martin Gerber oli mahtavassa vedossa. Toronton osumista yksi merkittiin Christian Hansonin nimiin. Yliopistouransa jälkeen viime viikolla Maple Leafsin kanssa sopimuksen tehneen Christianin isä Dave pelasi myös aikanaan kiekkoa, mutta hänet muistetaan parhaiten legendaarisesta ´Slap Shot´ -elokuvasta, jossa hän näytteli yhtä Hansonin veljeksistä.

TAMPA BAY – PITTSBURGH4-6 (0-0,0-3,4-3)

0-1 Ruslan Fedotenko (Jordan Staal, Tyler Kennedy) 25:00
0-2 Sidney Crosby (Evgeni Malkin, Chris Kunitz) yv 30:08
0-3 Sidney Crosby (Chris Kunitz, Evgeni Malkin) yv 31:12
0-4 Matt Cooke (Jordan Staal, Kris Letang) 41:08
1-4 Jeff Halpern (Paul Szczechura) av 44:31
2-4 Martin St.Louis (Steven Stamkos, Lukas Krajicek) 48:59
3-4 Paul Szczechura 49:43
3-5 Petr Sykora (Ruslan Fedotenko) 51:43
4-5 Jeff Halpern (Martins Karsums, Brandon Bochenski) 59:19
4-6 Jordan Staal tm 59:47

Maalivahdit
TB: Karri Rämö 30 laukausta/25 torjuntaa
PIT: Marc-Andre Fleury 37/33

ATLANTA – WASHINGTON2-4 (1-3,1-0,0-1)

0-1 Tomas Fleischmann (Brian Pothier, Nicklas Backstrom) 8:20
1-1 Rich Peverley (Ron Hainsey) 9:28
1-2 Viktor Kozlov (Nicklas Backstrom, Tomas Fleischmann) 9:56
1-3 Alexander Semin (Alexander Ovechkin, Jeff Schultz) 15:40
2-3 Marty Reasoner (Tobias Enstrom, Zach Bogosian) 21:05
2-4 Sergei Fedorov (Alexander Ovechkin) 49:18

Maalivahdit
ATL: Ondrej Pavelec 26 laukausta/22 torjuntaa
WSH: Simeon Varlamov 31/29

Kari Lehtonen, Atlanta sairaslistalla
Anssi Salmela, Atlanta sairaslistalla

NEW JERSEY – TORONTO1-4 (0-3,1-0,0-1)

0-1 Mikhail Grabovski (Alexei Ponikarovsky) 9:54
0-2 Jeff Hamilton (Jamal Mayers, Boyd Devereaux) 11:13
0-3 Christian Hanson (Jason Blake, Luke Schenn) 15:56
1-3 Jamie Langenbrunner (Paul Martin) yv 38:53
1-4 John Mitchell (Niklas Hagman, Lee Stempniak) 41:34

Maalivahdit
NJ: Martin Brodeur 18 laukausta/14 torjuntaa
TOR: Martin Gerber 48/47

Niklas Hagman, Toronto 0+1, +1, 0, 2, 14:14
Vesa Toskala, Toronto sairaslistalla

Suomalaisten tilastoissa maalit+syötöt, plusmiinus, jäähyminuutit, laukaukset ja peliaika.

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)