Phoenix Coyotesilla oli synkkä maanantai. Joukkue menetti kaksi tärkeää pelaajaa sairastuvalle ja kahdesti johtoasemansa Madison Square Gardenissa. Phoenix sai kuitenkin lopulta yhden sarjapisteen hävittyään New York Rangersille jatkoajalla 3-4.
Phoenix joutui kamppailuun ilman hyökkääjä Lauri Korpikoskea, joka potee ylävartalon vammaa. Kolmannessa erässä tuli sitten todella paha isku, kun tähtivahti Mike Smith joutui jättämään kaukalon.
Phoenix johti ottelua 2-0 ja kolmannen erän jälkipuoliskolla 3-2. Sitten taivas synkkeni, kun Coyotes-pakki Derek Morris työnsi Rangers-hyökkääjä Derick Brassardin Smithin päälle ja tuore olympiakultamitalisti joutui jättämään kaukalon.
– Hänen (Smith) vammaansa tarkastellaan. Katsotaan, on vielä aikaista. Emme tiedä vielä mitään, Phoenixin päävalmentaja Dave Tippett kommentoi Smithin loukkaantumista seuran verkkosivuilla.
Smithin korvannut Thomas Greiss joutui antautumaan neljän minuutin pelin jälkeen, kun Dan Girardi ohjasi Ryan McDonaghin laukauksen saksalaisen taakse.
Sama Rangersin pakkipari oli asialla jatkoajalla. Tällä kertaa McDonagh laittoi Girardin laukauksesta tulleen paluukiekon verkkoon.
Voitto oli New Yorkille neljäs peräkkäinen. Rangers nousi samalla Philadelphia Flyersin ohi Metropolitan-divisioonan toiselle sijalle. Manhattanilaiset isännöivät kaksi ottelua vähemmän pelannutta Flyersia keskiviikkona.
Phoenix jatkaa Läntisen konferenssin viimeisellä playoff-paikalla, mutta yhden ottelun vähemmän pelannut Dallas on vain yhden pisteen päässä. Coyotesilla on kova haaste edessään heti tiistaina, kun se vierailee Pittsburghissa.
NY RANGERS – PHOENIX4-3 ja (0-2,2-1,1-0,1-0)
0-1 Oliver Ekman-Larsson (Keith Yandle, Mike Smith) yv 4:40
0-2 Jeff Halpern (Kyle Chipchura, Michael Stone) 8:22
1-2 Brad Richards (Carl Hagelin, Benoit Pouliot) 26:10
2-2 Derick Brassard (Ryan McDonagh, Mats Zuccarello) 30:53
2-3 Kyle Chipchura (Zbynek Michalek) 36:51
3-3 Dan Girardi (Ryan McDonagh, Benoit Pouliot) 56:32
4-3 Ryan McDonagh (Dan Girardi, Carl Hagelin) 61:56
Maalivahdit
NYR: Henrik Lundqvist 21 laukausta/18 torjuntaa
PHO: Mike Smith 27/25
PHO: Thomas Greiss 9/7 (sisään ajassa 52:26)
Lauri Korpikoski, Phoenix sairaslistalla
Suomalaisten tilastoissa maalit+syötöt, plusmiinus, jäähyminuutit, laukaukset ja peliaika.





























