Lappeenrantalaisittain synkähköön kiekkokauteen saatiin lauantaina piristystä, kun SaiPa pystyi voittamaan Pelicansin Lappeenrannassa 5-3. SaiPa pelasi ottelussa loistavan kolmannen erän, eikä sarjakakkonen Pelicans kyennyt sputnik-vyöryä pysäyttämään.

Ensimmäisessä erässä Pelicans siirtyi Jarkko Immosen ylivoimamaalilla 1-0 -johtoon, mutta toisessa erässä SaiPa pääsi niskanpäälle ja nousi johtoon Jarno Koskirannan ja Jesse Saarisen maaleilla. Erän lopulla SaiPa unohti puolustamisen ja Ryan Lasch tasoitti 2-2:een.

Pelicansin Teemu Rinkinen maalasi joukkueensa päätöserässä 3-2 -johtoon, mutta sen jälkeen Juha Kiilholma ja Jesse Mankinen maalasivat SaiPan reilussa minuutissa 4-3 -johtoasemaan. Pelicans ei kyseisten maalien jälkeen saanut peliään enää kulkemaan ja Petri Koskisenylivoimamaali oli viimeinen sinetti lahtelaisten alistumiselle.

Voitollaan SaiPa nousi pois sarjataulukon jumbosijalta. SaiPa ja Ilves ovat tasapisteissä, mutta SaiPa on edellä paremman maalieronsa turvin. SaiPa on pelannut myös yhden ottelun Ilvestä vähemmän.

Kolme IS-tähteä sai Saarinen (1+2), kaksi tähteä Koskiranta (1+2) ja yhden tähden Koskinen (1+1).

SaiPa – Pelicans 5-3 (0-1,2-1,3-1)

10.32 0-1 Jarkko Immonen (Joonas Jalvanti, Jan Latvala) yv
24.58 1-1 Jarno Koskiranta (Brian Salcido, Jesse Saarinen) yv
28.08 2-1 Jesse Saarinen (Jarno Koskiranta, Mikko Pukka) tv
38.03 2-2 Ryan Lasch (Jarno Koskiranta, Arttu Luttinen)
46.31 2-3 Teemu Rinkinen (Juha-Pekka Pietilä, Tommi Paakkolanvaara)
48.08 3-3 Juha Kiilholma (Per Savilahti-Nagander, Petri Koskinen)
49.15 4-3 Jesse Mankinen (Jesse Saarinen, Jarno Koskiranta)
54.07 5-3 Petri Koskinen (Brian Salcido) yv

Maalivahdit:
SaiPa: Jere Myllyniemi8+13+13=34
Pelicans: Niko Hovinen10+20+10=40

Yleisöä 3424

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)