Tampereella odotettiin viime keväänä kiihkeää paikallisfinaalia Ilveksen ja Tapparan välillä.

Tamperelainen kiekkounelma jäi kuitenkin toteutumatta, sillä Ilves kompuroi pahasti ratkaisevilla hetkillä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ilveksen kärkipelaaja pettivät odotukset pahasti ja nälkäinen Lahden Pelicans jyräsi sen ylin finaaleihin.

Mestaruus tuli jälleen Tampereelle, mutta Ilves-fanien suureksi harmiksi päädyssä juhli Tappara, eikä tupsukorvat. Nyt Ilves lähtee kirkastamaan viime vuoden pronssiaan.

– Hyvä fiilis on tässä kohtaa. Meillä oli hyvä harjoituskausi ja pari hyvää CHL-peliä alla, Ilveksen päävalmentaja Antti Pennanen kommentoi Sport Contentille.

Ilves on ehtinyt pelaamaan ennen kauden alkua muutaman harjoituspelin ja CHL-pelejä. Osa niistä valmisti Liigaan hyvin ja osa vähemmän hyvin.

– Pardubice-peli oli todella kova peli. Se oli sellainen kahden tiiviin viisikon taistelu ajasta ja tilasta. Kummallakin oli tosi vähän maalipaikkoja, kymmenkunta joukkuetta kohti, Pennanen sanoi.

Bolzano-pelissä Ilves pääsi puolestaan harjoittelemaan maalintekoa.

– Bolzano-peli mittasi sitten taas vähän eri asioita ja sellaista henkistä sietokykyä, mutta erinomainen kokemus sekin, Pennanen sanoi.

– Mutta miten sen nyt sanoisi. Kyllä me ihan hyvällä mallilla ollaan. Ainahan tämä alku sellaista hyppyä tuntemattomaan, Pennanen sanoi.

Ilves on kestänyt kauden alla terveenä ja se on aina merkki jostain.

– Se kertoo hyvää kieltä siitä, että varmaan arjessa pelaajat ovat pystyneet tekemään oikeita asioita ja olemme harjoitelleet oikein. Vaihtuvuutta oli paljon, mutta se kuuluu tähän maailmaan. Osa vaihtuvuudesta tuli sitä kautta, että he lähtivät korkeammalla tasolle ja sitten oli myös luonnollista poistumaa. Mutta mielestäni me olemme saaneet myös hyviä korvaajia. Frimanin Nikke on meille tosi tärkeä ja se on jo näkynyt. Sitten on ydinpelaajat Suomi ja Ikonen ja kumppanit, jotka vievät sitä ilvesläisyyttä eteenpäin, Pennanen kehui.

Yksi Ilveksen isoista hankinnoista oli hyökkääjä Ville Meskanen, joka palasi nyt kotiseuraansa SaiPasta. Meskanen teki jo viime kaudella komeat 21 maalia ja se oli kova suoritus, kun otetaan huomioon, miten heikko SaiPan kausi oli.

– Hänellä on kova upside. Koko ajan näkee, mitä hän voisi olla. Katsotaan, onnistutaanko hänen kanssaan, Pennanen pohti.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: Jääkiekon SM-liiga käyntiin – näin käy runkosarjassa

LUE MYÖS: Näkökulma: Aleksandr Ovetshkinille tyly kohtalo – sai mitä ansaitsi (KiekkoUutiset.fi)