Jääkiekon SM-liigaseura Helsingin IFK valitsi tiistaina kapteenistonsa kaudelle 2025-2026.

Joukkueen uudeksi kapteeniksi valittiin Iiro Pakarinen ja varakapteenin A-kirjainta kantavat alkavalla kaudella rinnassaan Ilari Melart ja Jori Lehterä.

Päävalmentaja Jokinen esitti ensi kaudeksi yhden toiveen, minkä toteutuminen on tosin lähes mahdotonta.

– Nämä ovat ne kaverit, jotka kantavat näitä kirjaimia. Haluamme joka kerta, että nämä kaverit ovat koko ajan kokoonpanossa, Jokinen sanoi HIFK:n julkaisemalla videolla ja naurahti päälle.

Todennäköisintä lienee – varsinkin HIFK:n loukkaantumishistorian tuntien – että joku kapteeneista on välillä ulkona kokoonpanosta. Se avaa Jokisen mukaan ison mahdollisuuden ihan kenelle tahansa.

– Ihan kuka tahansa teistä voi saada tällaisen kirjaimen perustuen suorituksiinne peleissä ja harjoituksissa, Jokinen kertoi.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)