Olli Jokisen valmentama HIFK sai torstaina yllätysvieraita harjoituksiinsa.
HIFK julkaisi päivän harjoituksista kuvamateriaalia sosiaalisessa mediassa ja harjoituksista oli bongattavissa varsin tuttuja nimiä.
NHL-miehet Mikael Granlund ja Juha Jääskä harjoittelivat joukkueen mukana. Granlund siirtyi kesällä Anaheim Ducksiin ja Jääskä jatkaa puolestaan Carolina Hurricanesin riveissä.
Sekä Granlundilla että Jääskällä on vahva HIFK-tausta. Jääskä kävi läpi lähes koko seuran junioriputken ja edusti HIFK:ta edellisen kerran kaudella 2023-2024 ennen siirtymistään NHL:ään.
Granlund voitti HIFK:n riveissä puolestaan Suomen mestaruuden keväällä 2011 ja pelasi edellisen kerran seurassa kaudella 2011-2012. Granlund on ilmoittanut Suomessa pelaavansa vain HIFK:ssa.
HIFK:n harjoituksiin on usein syksyllä osallistunut seuran NHL-taustaisia entisiä pelaajia. Muun muassa Ville Husso on aiemmin ollut treeneissä vakiovieras.
HIFK siirtyi keväällä Olli Jokisen valmennukseen. HIFK on voittanut Jokisen alaisuudessa harjoituskauden kolmesta pelistään kaksi.































