Jääkiekon SM-liiga käynnistyi tiistai-iltana kuuden ottelun kierroksella. Kierros tarjosi heti yllätyksiä.
Kierroksen suurin yllätys nähtiin Oulussa, missä Kärpät hävisi Vaasan Sportille maalein 0-3.
Sportin suureksi sankariksi nousi ruotsalainen Kalle Miketinac, joka upotti Kärpät kahdella maalillaan.
Mikkelissä Olli Jokinen sai voitokkaan alun uralleen HIFK:n päävalmentajana, kun helsinkiläiset nousivat päätöserän aikana 1-3-tappioasemasta 5-3-voittoon Jukureista. Jokista muistettiin koskettavalla tavalla ensimmäisessä, kun mikkeliläisyleisö osoitti hänelle seisaaltaan suosiotaan.
Toni Söderholm avasi myös TPS:n peräsimessä voitolla. HPK kaatui lopulta voittomaalikilpailun jälkeen maalein 3-2.
Ässät vastasi kierroksen tylymmistä lukemista. Porilaiset saivat lentävän lähdön kauteen, kun Ässät murjoi KooKoon Kouvolassa lukemin 5-1. Ässien Dylan Fabre teki kaksi maalia ja Peter Tiivola vastasi puolestaan koko kauden avausmaalista.
Surkean viime kauden pelannut Pelicans avasi voitolla. Se kaatoi Kiekko-Espoon jatkoajalla maalein 1-0. Elias Vilen vastasi illan ainokaisesta maalista.
Viime kevään finalistien kohtaaminen meni jälleen KalPan nimiin, kun se haki Lappeerannasta 4-3-jatkoaikavoiton. Hallitsevan mestarin sankariksi nousi Lasse Lappalainen, joka iski heti jatkoajan alkuun ratkaisun.
SM-liiga jatkuu heti huomenna keskiviikkona, kun myös loput seuroista pääsevät irti. Lukko isännöi Tapparaa ja JYP Ilvestä.
SM-liigan tulokset tiistaina 9.9:
HPK-TPS 2-3 vl
Jukurit-HIFK 3-5
KooKoo-Ässät 1-5
Kärpät-Sport 0-3
Pelicans-Kiekko-Espoo 1-0 ja.
SaiPa-KalPa 3-4 ja.





























