HELSINKI. Helsingin IFK:n pahin tuska helpotti keskiviikkona jääkiekon SM-liigassa, kun se sai neljän ottelun mittaisen tappioputkensa poikki.
HIFK voitti Pelicansin 3-2-lukemin jatkoajalla ja pelasi kiistatta parhaan pelinsä tällä kaudella.
HIFK:n päävalmentajaksi täksi kaudeksi tullut Olli Jokinen esitti jo ennen kauden alkua tiukan vaatimuksen pelaajilleen: joukkueen pitää ansaita fanien kunnioitus jokaisessa pelissä.
Rehellistä lienee sanoa, ettei tämä vaatimus ole tällä kaudella ihan joka kerta toteutunut, mutta keskiviikkona näytti ja kuulosti siltä.
IFK pystyi ajoittain hallitsemaan peliä hyvin Jokisen näköisellä jääkiekolla ja kannattajat kiittivät. Rytmikkäät IFK-huudot täyttivät Nordiksen useammin kuin kerran.
HIFK:n maalivahti Niko Hovinen, tuntuiko nyt siltä, että ansaitsitte fanien kunnioituksen?
– Kyllä tänään joka jätkä jätti varmasti kaiken tuonne kentälle. Tämä oli askel oikeaan suuntaan. Mutta paljon tässä on toki vielä tekemistä, Hovinen vastasi Sportivo TV:lle.
Katso Niko Hovisen koko haastattelu jutun pääkuvasta löytyvästä videosta.
Ville Hirvonen





























