HIFK jatkoi kipuamistaan kuuden parhaan joukkoon SM-liigassa tiistaina, kun se kaatoi Vaasan Sportin 5-3.

Yksi ottelun dramaattisimmista tilanteista nähtiin puolivälin tienoilla, kun HIFK:n ykkösmaalivahtiRoope Taponenjoutui jättämään ottelun kesken.

Hänen tilalleen tuli vasta 17-vuotiasEmil Vinni. 2005 syntynyt maalivahti on yksi ikäluokkansa lahjakkaimpia maalivahteja, mutta miesten tasolla Vinni on vielä kokematon. Peli oli hänelle ensimmäinen Liiga-tasolla.

– Alkuun vähän jännitti, kun Lunkka (maalivahtivalmentaja Jan Lundell) siinä sanoi, että nyt pitää hyppää askiin. Mutta sitten sain ensimmäisen torjunnan ja siitä se sitten lähti, ei se sen kummempaa ollut. Oli kyllä siisti pelata, kun vielä fanit hurrasivat jokaisen torjunnan jälkeen, Vinni sanoi ottelun jälkeen.

Taponen loukkaantui jo avauserässä. Ihan täysin puskista komennus maalille ei Vinnille tullut.

– Joo, kyllä mä sen tilanteen näin, että Roope oli erätauolla aika alamaissa. Sitten mä aloin valmistautumaan. Sitten tuli kutsu ja sitten se oli menoa, Vinni kertoi.

Sport on myynyt jo parhaat pelaajansa ja luovuttanut pudotuspelien suhteen. Mutta pelaamista Sport ei ole lopettanut. Vaasalaiset olivat tiistainakin sitkeitä.

– Joo, oli ne hyviä, mutta me oltiin tänään parempia, Vinni sanoi itsevarmasti.

Vinni on pukenut Liiga-peliin aiemminkin, mutta nyt hän pääsi ensi kertaa urallaan miesten peleissä pelaamaan.

– Ainutlaatuinen kokemushan tämä oli, hän sanoi.

Vinni oli ehkä ensi kertaa nyt miesten peleissä maalissa, mutta jääkiekkoa hän on pelannut pikkupojasta lähtien. Jännitys hävisi nopeasti.

– Joo, sitten kun sen ensimmäisen torjunnan sai, niin tuli sellainen fiilis, että näinhän tämä meneekin. Koko ikäni olen pelannut lätkää, joten kyllä mä sen osaan, Vinni sanoi.

Ero junioripelien ja miesten pelien välillä on iso.

– Peli on paljon nopeampaa ja vedot on paljon kovempia ja pitää lukea peliä paremmin, mutta sitten kun vaan pääsee siihen rytmiin, niin ihan hyvin se menee, Vinni sanoi.

HIFK:n kausi jatkuu heti huomenna keskiviikkona, kun vastaan tulee tuore Euroopan mestari Tappara. Oletko valmis pelaamaan myös silloin, jos tarve vaatii?

– Mä olen aina valmis, Vinni sanoi.

Teksti: Ville Hirvonen, Helsingin jäähalli

Lue myös: HIFK murjoi Vaasan Sportin – pahaan paikkaan joutunut 17-vuotias lupaus hoiti hommansa upeasti

LUE MYÖS: Huijausmetodit Alisa Vainion arvokisamenestyksen esteenä? Atleetin asiantuntijalta painavaa sanaa: “Voidaan hämätä testaajia” (Atleetti.fi)