Jääkiekkoilija Mike Fisher on lopettanut uransa toistamiseen. NHL-seura Nashville Predatorsin hyökkääjä ilmoitti päätöksestään lauantaina.

Fisher nosti hokkarit naulaan jo viime kauden jälkeen. Hän palasi kuitenkin Predators-miehistöön helmikuussa tavoitellakseen vielä kerran Stanley Cupia.

Fisher oli hävinnyt Stanley Cup -finaalit Ottawa Senatorsin paidassa 2007 ja Nashvillen riveissä 2017. Predators oli tällä kaudella NHL:n paras runkosarjajoukkue, mutta tippui pudotuspeleistä toisella kierroksella Winnipeg Jetsin käsittelyssä.

– Eihän sitä haluaisi tyhjentää pukukoppia vielä toukokuussa. Mutta nämä olivat hienot kolme kuukautta, nautin jokaisesta minuutista. Olen iloinen, että tein paluun. Tämä oli mahtavaa ja tietenkin myös pettymys, mutta joskus käy niin, Fisher sanoi Nashvillen verkkosivuilla.

Nyt paluukiintiö on täynnä.

– Olen lypsänyt tätä lehmää niin pitkään kuin se on pystynyt tuottamaan maitoa. Se on rutikuiva, ensi kuussa 38 vuotta täyttävä Fisher naureskeli.

Fisher lähtee nyt jatkamaan perhe-elämää avioparin vähemmän kuuluisana puoliskona. Hän on naimisissa country-musiikin supertähti Carrie Underwoodin kanssa.

Fisher edusti Ottawaa (1999-2011) ja Nashvilleä (2011-2018). Hänen NHL-saldokseen jää 1104 ottelua ja 278+311=589 pistettä.

Fisher toimi nNashvillen kapteenina kaudella 2016-17.

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)