
Edmonton Oilers jäi jälleen kerran NHL:n pudotuspelin ulkopuolelle. Kaupungissa ei ole pelattu NHL:n playoff-kiekkoa sen jälkeen, kun Oilers esiintyi Stanley Cup -finaaleissa 2006.
Jälleen kerran Oilers-pelaajat ovat suuntaamassa MM-kisoihin. Edmonton Journal -lehden mukaan tähtilaiturit Taylor Hall (kuva) ja Jordan Eberle pukevat Kanadan paidan ylleen. Myös sentteri Ryan Nugent-Hopkins saattaa liittyä vaahteralehtien riveihin, jos jalkavamma paranee.
Toukokuussa 25 vuotta täyttävä Eberle lähtee jo viidensiin miesten MM-kisoihinsa.
– Odotan innolla, että pääsen vielä pelaamaan jääkiekkoa ja kehittämään peliäni. Olen vielä nuori jätkä. Mutta en halua olla siellä (MM-kisoissa) joka vuosi. Haluan olla (NHL:n) pudotuspeleissä, Eberle totesi Edmonton Journalille.
Puolustaja Oscar Klefbom on saanut kustun Ruotsin MM-joukkueeseen.
– Ensimmäistä kertaa Tre Kronoriin näihin MM-kisoihin. Minun piti pelata kaksi vuotta sitten, mutta olin loukkaantunut, vuonna 2012 nuorten MM-kultaa voittanut Klefbom sanoi.
Hyökkääjä Nail Yakupov lähtee hakemaan MM-kisapaikkaa Venäjän harjoitusleiriltä.