
Jääkiekon 4 Nations Face-Off -maajoukkueturnaus käynnistyy paikallista aikaa keskiviikkona eli Suomen aikaa torstaina aamuyöllä. Ensimmäisessä ottelussa kohtaavat Ruotsi ja Kanada. Ruotsi joutuu heti valtavan haasteen ja villin kotiyleisön eteen Montrealissa pelattavassa ottelussa.
– Me tulemme tarvitsemaan sitä. Me tiedämme mitä meillä on vastassa. Olemme onnekkaita, että he ovat meidän joukkueessa, Ruotsin päävalmentaja Sam Hallam sanoi NHL:n verkkosivuilla.
”Sillä” ja ”heillä” Hallam viittasi Ruotsin puolustajiin. Tre Kronorin nimekkään pakkikaluston pitäisi löytää keinot pysäyttää Connor McDavidin, Nathan MacKinnonin ja Sidney Crosbyn kaltaiset Kanadan supertähdet.
NHL:n verkkosivujen mukaan Ruotsin pakkiparit ovat Victor Hedman – Jonas Brodin, Gustav Forsling – Rasmus Dahlin ja Mattias Ekholm – Erik Karlsson. Tre Kronorin seitsemäs puolustaja on Rasmus Andersson.
Ekholm pelaa McDavidin joukkuekaverina Edmonton Oilersissa, joten Kanadan supertähden kujeet pitäisi olla tiedossa. Se ei tee tästä kuitenkaan yhtään helpompaa.
– Tämä on meistä kiinni. Kun katsoo jokaisen joukkueen pakkikalustoa tässä turnauksessa ja kaikkia pelipaikkoja, niin siellä on todella hyviä pelaajia. Luulisin, että kyse on siitä mikä joukkue saa pakettinsa kasaan nopeimmin. Jos voittaa kaksi ottelua, niin on jatkossa. Jos häviää kaksi ottelua, niin on ulkona. Se on se haaste, Ekholm sanoi.
Suomi ja Yhdysvallat kohtaavat turnauksen toisessa ottelussa, joka pelataan Montrealissa torstain ja perjantain välisenä yönä Suomen aikaa.
Kuva: NHL.com