Suomen alle 20-vuotiaiden jääkiekkomaajoukkue voitti Ruotsin maalein 3–1 lauantaina Minneapolisissa. Kyseessä oli World Junior Summer Showcase -turnauksen viimeisen pelipäivän ottelu. 

Nuoret Leijonat loisti turnauksessa. USA ja Kanada kaatuivat turnauksessa molemmat maalein 6–3.

– Kokonaisuutena turnaus oli meiltä loistava. Pystyimme matkan aikana kehittämään peliämme ja jokainen jätkä oli sitoutunut hommaan täysillä, päävalmentaja Lauri Mikkola sanoi Leijonien verkkosivuilla.

– Yhdessä saimme hienon tuloksen pelillisesti. Totta kai iso juttu oli myös se, että pelaajat pääsivät näyttämään taitojaan ja missä he tällä hetkellä menevät. Hieno tapahtuma ja hieno turnaus, Mikkola summasi.

– Totta kai iso juttu oli myös se, että pelaajat pääsivät näyttämään taitojaan ja missä he tällä hetkellä menevät. Hieno tapahtuma ja hieno turnaus.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)