
nNiko Mikkola iski Florida Panthersille maalin, kun hän auttoi joukkueensa 3-2-voittoon Torontosta. Puolustaja ehti pelata 27 ottelua ilman maalia.
Maali oli Mikkolalle kauden viides. Edellisestä oli ehtinyt jo kuitenkin vierähtää pitkä tovi, sillä viimeksi hän heilutti verkkoa joulukuun 19. päivä.
– Kai siinä vierähti hetki, Mikkola totesi kuivan kautensa päätöksestä NHL:n verkkosivuilla.
Mikkolaa ei tunneta varsinaisena maaliruiskuna. Hänellä on menossa kuudes kausi NHL:ssä ja yhteensä osumia on kertynyt 15.
Viisi osumaa kaudessa on Mikkolan ennätys, sillä aiemmin hän on parhaimmillaan tehnyt kauden aikana kolme maalia. Myös tehopisteiden valossa Mikkolalla on menossa uransa paras kausi, kun hänellä on koossa 21 tehopistettä.
– Yritän vain nauttia joka maalista, jonka teen, Mikkola totesi.
Florida liitää tällä hetkellä vahvassa myötätuulessa, sillä se on voittanut kahdeksasta viime pelistään seitsemän.
Video: NHL.com