Video: Sportivo TV

NHL-legenda Bob Pulford on kuollut. Hän oli 89-vuotias.

Pulford teki mittavan uran NHL:ssä niin kaukalossa kuin sen ulkopuolella. Hän edusti Toronto Maple Leafsia vuosina 1956-70 voittaen neljä Stanley Cupia.

Yhteensä peliuralle kertyi 1168 NHL-ottelua ja 694 pistettä. Hänet valittiin Hall of Fameen vuonna 1991.

Peliuransa jälkeen hän toimi pitkään eri johtotehtävissä ja päävalmentajana. Hän päätti pelaajauransa Los Angeles Kingissä, jonka jälkeen hän siirtyi suoraan päävalmentajaksi, jossa toimi viisi kautta.

Sen jälkeen hän toimi Chicago Blackhawksissa GM:nä sekä jääkiekkotoimintojen varapresidenttinä 1977-2007. Hän hyppäsi myös penkin päähän neljästi tuona aikana.

LUE MYÖS: Mikä on kun ei taidot riitä… – Tästä syystä Nuoret Leijonat sai MM-kisoista aivan maksimituloksen (Siniviiva.fi)